
Når RPA og algoritmerne tager over, er det så slut med de offentligt ansatte og deres arbejdspladser? Foto: Colourbox
Hvis vi tænker os godt om og bruger RPA-teknologien rigtigt, vil vi i de kommende år kunne skabe flere arbejdspladser i Danmark. Men det kræver, at vi lærer af, hvad der skete, da vi indførte den første generation af industrirobotter, mener Per Gulløv Lundh Eeg, der er senior partner i Devoteam.
Når RPA og algoritmerne tager over, er det så slut med de offentligt ansatte og deres arbejdspladser? Foto: Colourbox
Siden jeg afsluttede min uddannelse som journalist fra Danmarks Journalisthøjskole i 1986, har jeg erhvervet mig en bred erfaring med forretningsudvikling, kommunikation og marketing, samt organisation og ledelse på både strategisk og operationelt niveau i privat og offentligt regi.
Jeg arbejder for EG, det offentlige Danmarks mest værdifulde samarbejdspartner, fordi vi tager medansvar for at udvikle den offentlige velfærd gennem digitalisering.
Som redaktør for SamfundsDesign er jeg altid på udkig efter spændende, vedkommende relevante historier om digitalisering af det offentlige Danmark. Så kontakt mig, hvis du sammen med os vil være med til at forankre den digitale forandring, der skal sikre velfærdssamfundet – og når vores børn bliver forældre.
Kontakt og følg Per Roholt
RPA: Ved hjælp af smarte algoritmer, det vil sige Robotic Process Automation, er det muligt at reducere mængden af kedelige manuelle processer. For hvorfor skal en sagsbehandler fx bruge dyrebare minutter af arbejdstiden på at kopiere data fra ansøgningssystemet over i tildelingssystemet, når en robot kan gøre det meget hurtigere og billigere?
Men når RPA og algoritmerne tager over, er det så slut med de offentligt ansatte og deres arbejdspladser?
Ikke nødvendigvis, mener Per Gulløv Lundh Eeg, der er partner i Devoteam. For det afhænger af viljen til at bruge de frigjorte ressourcer fornuftigt.
- Som dedikeret software kan RPA gå ind og overtage nogle af de manuelle processer, fx hvis der sidder en sagsbehandler og skal flytte data fra et system til et andet system. Så det er en nem vej til at optimere sine processer. Det er også nemt at skabe forandringer med disse robotter, for de gør lige præcis, hvad vi beder dem om.
Jeg er imidlertid overbevist om, at hvis vi bruger RPA rigtigt i Danmark, så vil vi også være et af de lande, som får den største værdi af teknologien, mener Per Gulløv Lundh Eeg.
Se videointerviewet med senior partner Per Gulløv Lundh Eeg, Devoteam.